IX Festival Ajedrecistico de Cabure 2014 "Orlando Garcia" 3er Torneo IRT Copa Presidente de la Fundacion C.R.A.M. Prof: Benit Payares

Tournament Detail

Default

Basic information

IX Festival Ajedrecistico de Cabure 2014 "Orlando Garcia" 3er Torneo IRT Copa Presidente de la Fundacion C.R.A.M. Prof: Benit Payares
2014-11-06
2014-11-09
Venezuela, Bolivarian Republic of
Cabure - Falcon

Rules

Swiss
7
Not specified tempo
FIDE
20
classic

Place

Schedule

Registration

Awards

Other informations

IX Festival Ajedrecistico de Cabure 2014 "Orlando Garcia" 3er Torneo IRT Copa Presidente de la Fundacion C.R.A.M. Prof: Benit Payares

Rank

Date of round: 2014-11-09
Position Name Score
1.
Bobadilla Viera Jorge Samuel
6.0
2.
Ledezma Daniel Antonio
5.5
3.
Moreno Hernandez Juan Jose
5.5
4.
Revilla Moron Oniel Josue
5.5
5.
Franco Martinez Franvier Jose
5.5
6.
Pisani Salazar Ever Arturo
5.0
7.
Betancourt Jose
5.0
8.
Ledezma Borregales Daniel Jose
5.0
9.
Mendoza Aguilar Gustavo Andres
4.5
10.
Zamora Monascal Petter David
4.5
11.
Blanco Da Silva Cristofer R.
4.5
12.
Abiad Parra Carlos Jose
4.5
13.
Vidal Melendez Ismael David
4.5
14.
Figueroa Lenis Herwin Renando
4.0
15.
Gomez Aranguren Alexis Jose
4.0
16.
Aponte Oriana Isabel
4.0
17.
Alvare Omar Rafael
4.0
18.
Toro Rojas Freddy Alberto
4.0
19.
Alvino Emanuel
4.0
20.
Guinan Lopez Jesus Manuel
4.0
21.
Romero Marino Samuel David
4.0
22.
Polanco Colina Juan Marcos
4.0
23.
Rodriguez Edgar
3.5
24.
Uchest Emilio
3.5
25.
Martinez Vargas Raul
3.5
26.
Oropeza Chirinos Ramon Jose
3.5
27.
Blanco Bautista Jesus Antonio
3.5
28.
Cordero Gutierrez Luis Jesus
3.5
29.
Alvarez Colmenares Jose Luis
3.5
30.
Osorio Fernando
3.5
31.
Chirinos Jorge
3.5
32.
Castro Paitan Cesar Raul
3.0
33.
Nigro Monasterios Nicola Alejandro
3.0
34.
Gelviz Rodriguez Emily Antonella
3.0
35.
Martinez Polanco Adrian Raul
3.0
36.
Guerra Jose Domingo
3.0
37.
Quiroz Zabala Oscar David
3.0
38.
Parra Colmenares Yuralys E.
3.0
39.
Ramones Hoggins Luis Coromoto
3.0
40.
Albo Benarroch Angel
3.0
41.
Mendoza Oberto Wilmer Manuel
2.5
42.
Chirinos Rodriguez Ibsen Ivan
2.5
43.
Buendia Wilfran
2.5
44.
Sivira Briceno Meruska Inmacula
2.5
45.
Salazar Perozo Maryerith Raquel
2.0
46.
Rodriguez Cambero Alejandro
2.0
47.
Chirinos Antonio
2.0
48.
Rondon Escalona Edgar Alejandro
1.5
49.
Perdomo Arevalo Luisanyely P
1.0
50.
Valenzuela Sanchez Daniel
1.0
51.
Vargas Gonzalez Leonel David
1.0
52.
Perez Arias Jaycer
0.5
53.
Perez Arias Jose Carlos
0.0


IX Festival Ajedrecistico de Cabure 2014 "Orlando Garcia" 3er Torneo IRT Copa Presidente de la Fundacion C.R.A.M. Prof: Benit Payares

Results

# ID White Pt Result Pt Black ID
Jaycer P. A. (0) 0.5 0-1 1.5 Wilfran B. (0)
Alejandro R. C. (0) 2.0 0-1 2.0 Raul C. P. C. (0)
David V. G. L. (0) 1.0 0F-1F 2.0 Domingo G. J. (0)
Alejandro R. E. E. (0) 0.5 1-0 0.0 Carlos P. A. J. (0)
David Q. Z. O. (0) 2.0 1-0 2.0 Antonio C. (0)
Raul M. P. A. (0) 2.0 1-0 1.0 Daniel V. S. (0)
Antonella G. R. E. (0) 2.0 1-0 2.0 Raquel S. P. M. (0)
Luis A. C. J. (1800) 3.0 0.5-0.5 3.0 Jorge C. (1509)
Jose O. C. R. (1784) 2.5 1-0 2.5 Inmacula S. B. M. (0)
Raul M. V. (0) 3.0 0.5-0.5 3.0 Antonio B. B. J. (1698)
Fernando O. (0) 3.5 0-1 3.5 Andres M. A. G. (2176)
Jesus C. G. L. (2111) 2.5 1-0 2.5 Manuel M. O. W. (0)
Edgar R. (1808) 3.5 0-1 3.0 Isabel A. O. (2023)
# ID White Pt Result Pt Black ID
Rafael A. O. (0) 3.0 1-0 3.0 E. P. C. Y. (1729)
Marcos P. C. J. (0) 3.0 1-0 2.5 Ivan C. R. I. (0)
Jose G. A. A. (1894) 3.0 1-0 3.0 Alejandro N. M. N. (1623)
David R. M. S. (1603) 4.0 0-1 4.0 Jose L. B. D. (2067)
Manuel G. L. J. (1984) 3.5 0.5-0.5 3.5 Alberto T. R. F. (1906)
Renando F. L. H. (2012) 4.0 0-1 4.0 Arturo P. S. E. (1905)
R. B. D. S. C. (1940) 3.5 1-0 3.5 Emilio U. (1796)
Jose A. P. C. (2016) 4.5 0-1 4.5 Josue R. M. O. (2171)
David V. M. I. (2256) 4.0 0.5-0.5 4.0 David Z. M. P. (1905)
Jose B. (1992) 4.0 1-0 4.0 Emanuel A. (0)
Antonio L. D. (1997) 5.0 0.5-0.5 5.0 Jose M. H. J. (1920)
Jose F. M. F. (2043) 5.0 0.5-0.5 5.5 Samuel B. V. J. (2202)
Table White player Black player
.
Perez Arias J.
0-1
Buendia W.
.
Rodriguez Cambero A.
0-1
Castro Paitan C.
.
Vargas Gonzalez L.
0F-1F
Guerra J.
.
Rondon Escalona E.
1-0
Perez Arias J.
.
Quiroz Zabala O.
1-0
Chirinos A.
.
Martinez Polanco A.
1-0
Valenzuela Sanchez D.
.
Gelviz Rodriguez E.
1-0
Salazar Perozo M.
.
Alvarez Colmenares J.
0.5-0.5
Chirinos J.
.
Oropeza Chirinos R.
1-0
Sivira Briceno M.
.
Martinez Vargas R.
0.5-0.5
Blanco Bautista J.
.
Osorio F.
0-1
Mendoza Aguilar G.
.
Cordero Gutierrez L.
1-0
Mendoza Oberto W.
.
Rodriguez E.
0-1
Aponte O.
.
Alvare O.
1-0
Parra Colmenares Y.
.
Polanco Colina J.
1-0
Chirinos Rodriguez I.
.
Gomez Aranguren A.
1-0
Nigro Monasterios N.
.
Romero Marino S.
0-1
Ledezma Borregales D.
.
Guinan Lopez J.
0.5-0.5
Toro Rojas F.
.
Figueroa Lenis H.
0-1
Pisani Salazar E.
.
Blanco Da Silva C.
1-0
Uchest E.
.
Abiad Parra C.
0-1
Revilla Moron O.
.
Vidal Melendez I.
0.5-0.5
Zamora Monascal P.
.
Betancourt J.
1-0
Alvino E.
.
Ledezma D.
0.5-0.5
Moreno Hernandez J.
.
Franco Martinez F.
0.5-0.5
Bobadilla Viera J.

IX Festival Ajedrecistico de Cabure 2014 "Orlando Garcia" 3er Torneo IRT Copa Presidente de la Fundacion C.R.A.M. Prof: Benit Payares

Starting list

Players

Name Club Rating
Vidal Melendez Ismael David
2256F
Bobadilla Viera Jorge Samuel
2202F
Mendoza Aguilar Gustavo Andres
2176F
Revilla Moron Oniel Josue
2171F
Cordero Gutierrez Luis Jesus
2111F
Ledezma Borregales Daniel Jose
2067F
Franco Martinez Franvier Jose
2043F
Aponte Oriana Isabel
2023F
Abiad Parra Carlos Jose
2016F
Figueroa Lenis Herwin Renando
2012F
Ledezma Daniel Antonio
1997F
Betancourt Jose
1992F
Guinan Lopez Jesus Manuel
1984F
Blanco Da Silva Cristofer R.
1940F
Moreno Hernandez Juan Jose
1920F
Toro Rojas Freddy Alberto
1906F
Pisani Salazar Ever Arturo
1905F
Zamora Monascal Petter David
1905F
Gomez Aranguren Alexis Jose
1894F
Albo Benarroch Angel
1810F
Rodriguez Edgar
1808F
Alvarez Colmenares Jose Luis
1800F
Uchest Emilio
1796F
Oropeza Chirinos Ramon Jose
1784F
Parra Colmenares Yuralys E.
1729F
Ramones Hoggins Luis Coromoto
1707F
Blanco Bautista Jesus Antonio
1698F
Nigro Monasterios Nicola Alejandro
1623F
Romero Marino Samuel David
1603F
Chirinos Jorge
1509F
Alvare Omar Rafael
0
Alvino Emanuel
0
Buendia Wilfran
0
Castro Paitan Cesar Raul
0
Chirinos Antonio
0
Chirinos Rodriguez Ibsen Ivan
0
Gelviz Rodriguez Emily Antonella
0
Guerra Jose Domingo
0
Martinez Polanco Adrian Raul
0
Martinez Vargas Raul
0
Mendoza Oberto Wilmer Manuel
0
Osorio Fernando
0
Perdomo Arevalo Luisanyely P
0
Perez Arias Jaycer
0
Perez Arias Jose Carlos
0
Polanco Colina Juan Marcos
0
Quiroz Zabala Oscar David
0
Rodriguez Cambero Alejandro
0
Rondon Escalona Edgar Alejandro
0
Salazar Perozo Maryerith Raquel
0
Sivira Briceno Meruska Inmacula
0
Valenzuela Sanchez Daniel
0
Vargas Gonzalez Leonel David
0

IX Festival Ajedrecistico de Cabure 2014 "Orlando Garcia" 3er Torneo IRT Copa Presidente de la Fundacion C.R.A.M. Prof: Benit Payares

Export

IX Festival Ajedrecistico de Cabure 2014 "Orlando Garcia" 3er Torneo IRT Copa Presidente de la Fundacion C.R.A.M. Prof: Benit Payares

Online stream

Online stream is not available.

IX Festival Ajedrecistico de Cabure 2014 "Orlando Garcia" 3er Torneo IRT Copa Presidente de la Fundacion C.R.A.M. Prof: Benit Payares

Photos

To achieve the necessary functionality this website uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.